Ile powinien jeść pies, a ile kot?  – obliczanie zapotrzebowania na kalorie. 

Po co liczymy kalorie? Określenie ile Twój pies i kot powinien jeść jest bardzo ważne, aby utrzymać go w zdrowiu i dobrej kondycji. Dzięki temu jesteś pewny, że Twój zwierzak nie chodzi głodny, albo się nie przejada. Jest to także pomocne do zweryfikowania czy przyczyną utraty masy ciała jest zbyt mała dawka pokarmowa czy już problem zdrowotny. 

Zanim dowiemy się ile karmy podać do miski, należy wyliczyć ile kalorii potrzebuje pupil. W obliczeniu zapotrzebowania kalorycznego dla psa i kota pomocne są ogólnodostępne wzory. Uwzględniają one on wiek, aktywność fizyczna, stan fizjologiczny czy też okres chorobowy. Obliczenia bardzo pomagają nam na oszacowanie ile tak na prawdę powinien jeść zwierzak. Czasem jednak dochodzą inne czynniki, które będą wpływać na ostateczne zapotrzebowanie kaloryczne. Często są to indywidualne cechy zwierzaka, czasem nasze niedoszacowanie jego stopnia aktywności. Dlatego pamiętajcie, że najważniejsze są obserwacje, kontrola masy ciała i ewentualne modyfikacje w ilości podawanego jedzenia.

Do obliczenia DER ( daily energy requirement), czyli dziennego zapotrzebowania na na energię metaboliczną, konieczna jest znajomość zapotrzebowania spoczynkowego RER (resting energy requirenment). 

RER mówi nam o tym ile energii potrzebuje organizm do utrzymania podstawowych funkcji życiowych, czyli kolokwialnie rzecz mówiąc  – ile kalorii potrzebuje pies lub kot, żeby leżeć i pachnieć. Z kolei DER daje nam informacje o tym ile kalorii potrzebuje zwierzę, biorąc pod uwagę wszystkie dodatkowe aktywności oraz stan zdrowia – zabawy, spacery, treningi, otyłość, niedowaga.

Żeby obliczyć RER potrzebujemy znać masę ciała zwierzęcia. Wzór do obliczenia RER dla psa i kota różnią się od siebie i wyglądają następująco:

DLA KOTA
 ✓ RER = (masa ciała)^0,67 x 70
DLA PSA
✓ RER = (masa ciała)^0,75 x 70

Żeby obliczyć DER potrzebujemy wyliczonej wartości RER oraz wartość współczynnika k. Współczynnik k uwzględnia wiek, aktywność i stan fizjologiczny zwierzęcia. Jego wartości są podane w tabeli poniżej – należy wybrać odpowiednią wartość i podstawić ją do wzoru, który dla psa i kota wygląda już tak samo.

DLA PSA I KOTA
✓ DER = RER x współczynnik K

Przykład:
3-letni pies, 10kg masy ciała, kastrowany, wychodzący 2x na spacery 40 minut z dostępem do ogrodu, lubiący się bawić.

RER= 10^0,75 x 70
RER= 393,6
Wybieram współczynnik k – pies dorosły kastrowany 1,6
DER= 393,6 x 1,6
DER= 630 kcal

Dzienna ilość kalorii, którą pies powinien przyjmować wynosi 630 kcal.

Okej! Wiesz ile kalorii powinien jeść Twój pies i kot. Możesz również skorzystać z mojego kalkulatora do obliczenia zapotrzebowania kalorycznego Twojego psa lub kota. Dzięki niemu przeliczysz to również na ilość karmy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *